آبشار شوی
آبشار شِوی
۳۱, تیر ,۱۳۹۸
قلعه رودخان
۳۱, تیر ,۱۳۹۸

جنگل دالخانی

در استان مازندران و در نزدیکی شهر رامسر یکی از دست نخورده ترین و بکرترین مناطق جنگلی ایران قرار دارد، جایی که با درختان در هم تنیده، جنگلی غرق در مه و آب و هوایی بی نظیر تداعی بهشت است نام این بهشت زمینی جنگل دالخانی است که در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر واقع است. اگرعاشق طبیعت هستید و یا دلتون برای کوهنوردی تنگ شده حتما فرصتی را به دیدن این منطقه اختصاص دهید.

جنگل دالخانی-رامسر

جنگل دالخانی که به آن جنگل دالیخانی هم می گویند در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رامسر قرار دارد، ارتفاع این جنگل بکر و زیبا از سطح دریا ۸۰۰ متر است و غلظت مه در آنجا دراغلب مواقع به اندازه ای بالاست که بیشتر آن را شبیه به یک تابلو در بوم نقاشی کرده است و نکته ی جالب تر آن که این جنگل فاصله ی بسیار کمی از دریا (حدود ۱۰ کیلومتر) دارد در نتیجه در ارتفاعات دالخانی که قرار بگیرید، چشم اندازی بی نظیر از دریا خواهید داشت. محور این جنگل از ابتدای جاده میرزا کوچک خان شروع می  شود و در ادامه ی این مسیر به ییلاق های زیبایی مثل گلین می رسید.

مه در جنگل دالخانی

خروجی این  جنگل در جاده ی رامسر به شهسوار(تنکابن) قرار دارد و از مسیرهای مختلفی می توانید به این جنگل برسید که شاید بهترین مسیر به خصوص از کسی که از شهر دیگری به این منطقه می خواهد برود مسیری که از سمت رامسر به آن منتهی می شود باشد چون سر راست ترین مسیر است. برای رسیدن به دالخانی از مسیر باید بعد از اینکه به شهر رامسر رسیدید به جاده رامسر به شهسوار(تنکابن) وارد شوید، بعد از طی مسافتی ۷ کیلومتری به سه راهی جنت رودبار می رسید و بعد از طی مسافتی حدود ۲۲ کیلومتر هم به جنگل دالخانی.

ورودی جنگل دالخانی-رامسر

خوشبختانه به دلیل محافظت های خوبی که از این منطقه ی جنگلی شده است هم تمیز است و هم بکر مانده است، اینجا خبری از زباله نیست و در تمام طول راه هم سطل زباله وجود دارند و پرسنل هایی که مسئول نظافت منطقه هستند. این تقریبا اولین ویژگی بارزی است که بعد از ورود به دالخانی نظرتان را جلب می کند و همین باعث شده تا مسیر بیش از اندازه زیبا و تمیز به نظر برسد انگار که تا قبل از آن هیچ انسانی به آن جا قدم نگذاشته است…

جنگل دالخانی-رامسر

شاید این همه زیبایی و بکر بودن وسوسه تان کند تا شب را در این جنگل بکر اقامت کنید و کمی از آلودگی ها دور باشید و در آغوش طبیعت بمانید، هوای تازه تنفس کنید و غرق در این شاهکار بهشتی شوید اما پیشنهاد می کنیم این کار را نکنید چرا که هم حیوانات مختلفی مثل شغال در این منطقه وجود دارند و هم اینکه مجبورید با حشرات مختلف دست و پنجه نرم کنید، از طرف دیگر باید با امکانات کامل چادر در آن جا بمانید.

مه در جنگل دالخانی

هوای این جنگل در تمام فصل ها معتدل و البته در زمستان سرد هست. به همین دلیل حتی اگر در فصل تابستان به آن جا بروید نیازی به کولر نخواهید داشت اگر هم تصمیم گرفتید در زمستان به جنگل دالخانی سفر کنید حتما لباس و پوشش گرم همراهتان ببرید.

جنگل دالخانی-رامسر

در طول راه در صورتی که بخواهید چیزی بخورید می توانید به راحتی یک رستوران و غذاخوری محلی را پیدا کنید و طعم یک غذای محلی خوشمزه را بچشید و البته در بین راه هم می توانید در هوای خنک جنگل آش میل کنید. در مورد حیواناتی که در این جنگل زندگی می کنند اطلاعات خیلی درستی در دست نیست هر چقدر که گفته شده که شغال ها از حیوانات بزرگی هستند که در این جنگل زیست می کنند اما در مورد پوشش گونه های مختلف گیاهی باید گفت که گیاهان مختلفی در این جنگل رشد می کنند و پوشش گیاهی بسیار متنوع است گیاهانی مثل ازگیل، شاه بلوط، تمشک، فندق، گوجه جنگلی و.. از جمله ی آن هاست.

جنگل دالخانی-رامسر