طحال پرشده شتر غذای مورد علاقه مردم مراکش

قنات ایرانی
۲۴, تیر ,۱۳۹۸
تنگه بستانک یا بهشت گمشده
تنگ بستانک (بهشت گمشده)
۲۴, تیر ,۱۳۹۸
نمایش همه

Moroccan food

طحال پر شده شتر خورده‌اید؟

اماکن این روزها به عنوان جاذبه‌های گردشگری تنها دلیل سفر مسافران به مقصدی خاص نیستند؛ امتحان ذائقه غذایی هر کشور نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد و این اجازه را به گردشگر می‌دهد که با طعم‌های جدیدی آشنا شود.

به گزارش ایسنا، مراکش یکی از کشورهایی است که غذاهای محلی‌اش از فرهنگ بربر، یهود، عرب و فرانسه تأثیر گرفته است و شاید همین تنوع غذایی باعث شده تعداد مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند افزایش پیدا کند.

تاگینه یا تاجینه (Tajine)

یکی از غذاهای معروف کشور مراکش است که در انواع مختلفی طبخ می‌شود. این غذا نام خود را از ظروف سفالی که در مخروطی دارند گرفته که معمولاً در خود آن ظرف نیز سرو می‌شود. این غذا از موادی مانند گوشت گاو، گوشت بره، مرغ، سبزیجات و … به مدت هشت ساعت روی ذغال پخته می‌شود.

یکی دیگر از غذاهای اصیل کشور مراکش کوسکوس (Couscous) نام دارد. کوسکوس نوعی بلغور عربی است که باانوع مختلفی سبزی، بادمجان، کدو سبز، هویج، کدو تنبل، سیب‌زمینی، کلم، پیاز کاراملی شده همراه با نخود، گوشت گاو و مرغ پخته و سرو می‌شود.

مراکشی‌ها نوعی سوپ به نام حریرا (Harira) دارند که از گوجه فرنگی، نخود و عدس درست می‌شود البته در برخی موارد برنج پخته شده نیز به آن اضافه می‌شود، آب سوپ هم معمولاً عصاره گوشت مرغ یا گوسفند است و بیشتر در ماه مبارک رمضان برای باز کردن روزه سرو می‌شود.

پاستیلا (Pastilla) غذایی جالب و متفاوت در مراکش است که ترکیب طعم شیرین و شور را با هم دارد. این غذا مخصوص منطقه فاس است و در واقع یک نوع شیرینی پر شده با گوشت کبوتر و مغز بادام است که با ادویه‌جات مختلف از جمله زعفران و دارچین طعم‌دار می‌شود. پاستیلا در گذشته فقط با گوشت کبوتر پخته می‌شد اما امروزه با گوشت مرغ نیز طبخ می‌شود.

مراکش یکی از بزرگ‌ترین صادرکننده‌های ماهی ساردین در جهان است به همین خاطر مردم این منطقه از ماهی ساردین در غذاهای خود زیاد استفاده می‌کنند. چرمولا (Fish chermoula) ترکیبی از گیاهان و ادویه‌جات است که با ماهی بریان، ماهی کبابی و غذاهای دریایی پخته می‌شود.

یکی دیگر از سوپ‌هایی که مردم مراکش بیشتر در وعده صبحانه سرو می‌کنند بیسارا (bisara) نام دارد. این سوپ از باقالی خشک شده تهیه می‌شود و با روغن زیتون و زیره سبز سرو می‌شود.

شاید تصور خوردن غذایی مانند طحال پرشده شتر عجیب به نظر برسد اما یکی از غذاهای ساندویچی در مراکش (طحال پر شده شتر) است. شکل این غذا شبیه به سوسیس است و اغلب برای تهیه آن از گوشت گاو یا گوسفند استفاده می‌کنند؛ درون این غذا از زیتون، ادویه و مقداری چربی کوهان شتر پر می‌کنند.

مردم مراکش نیز علاقه خاصی به انواع شیرینی دارند به همین دلیل شیرینی‌های متفاوتی مانند کعب‌الغزال، بریوات،شباکیا، پاتیسِری در این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است.

کعب‌الغزال (شاخ غزال) نوعی شیرینی هلالی شکل است که از بادام به همراه بهارنارنج و دارچین تهیه می‌شود. «بریوات» نیز نوعی شیرینی است که در روغن سرخ می‌شود و در دل شکل مثلثی خود بادام دارد.

«شباکیا» نیز یکی از دسرهای خوش طعم مراکشی به شکل گل است که در روغن سرخ و به عسل آغشته می‌شود. «پاتیسری» یکی از انواع شیرین‌های مراکشی است که با آب پرتقال، گلاب، خمیر بادام و سایر مواد مغذی تهیه و با چای نعناع سرو می‌شود.

منبع:

NATIONS FRESH FOODS

منبع: خبرگزاری ایسنا ۹۸/۴/۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *