طحال پرشده شتر غذای مورد علاقه مردم مراکش
۲۵, تیر ,۱۳۹۸
جشنواره غذای ملل
اولین جشنواره خوراک ملل مرداد ماه امسال در تهران
۲۵, تیر ,۱۳۹۸
نمایش همه

تنگ بستانک - مرودشت -فارس


تنگ بستانک مرودشت (Tang-e-Bostanak)  یا بهشت گمشده (Lost Paradise) یکی از بکرترین و زیباترین مناطق طبیعت گردی در کامفیروز استان فارس به وسعت بیست هزار هکتار واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۴۰ متر است. از دامنه ی کوه های شمال غربی و مغرب دشت کامفیروز خط سبزی آغاز شده و به سوی غرب امتداد دارد و این مسیر سبز در عمق دره و حاشیه رودخانه پوشیده از درختان است. این منطقه از مهمترین ییلاقات استان فارس است که بین دو شهرستان کامفیروز و مرودشت قرار دارد. آنچه باعث شهرت تنگ بستانک می‌شود سرسبزی، پرآب بودن و طبیعت بی نظیر آن است. 

در کمتر منطقه‌ای این همه منظره‌ چشم‌نواز در یک جا جمع شده. از روستاهای بیضا و کامفیروز که بگذرید، کوچه باغ‌ها و کشتزارها را هم که پشت سر بگذارید، منظره‌های تماشایی شروع می‌شوند. دریاچه‌ سد درودزن، جنگل‌های بلوط، روستاهای دیدنی و شالیزارهای سرسبز، گردشگران زیادی را در روزهای تعطیل راهی این منطقه می‌کند.

بعد از پشت سر گذاشتن همه اینها به آبشار تنگ بستانک نزدیک می‌شوید، جایی که هم خوش آب و هواست و هم سرسبز و پردار ودرخت. آبشارهای کوتاه در کنار درخت‎‌های سربه فلک کشیده و بلند خستگی راه را از تنتان بیرون می‌کند.

پوشش گیاهی این تنگه متنوع است. تا دلتان بخواهد درخت‌های بلوط، چنار، گردو، پسته و بادام کوهی در بهشت گمشده هست. زرشک، شیرخشت، خار شتر، آویش شیرازی، شیرین بیان و گون هم در این محدوده پیدا می‌شوند.


تنگ بستانک بین دو کوه به ارتفاع ۱۷۰۰ تا ۲۷۰۰ متر قرار دارد و عمده بستر زمین های آن از سنگ است؛ به همین دلیل درختان بومی ایران مانند چنار، گردو در این دره رشد می کنند؛ شاید به دلیل وجود درختان بلند قامت چنار و گردو است که آفتاب مستقیم به زمین نمی‌تابد و در برخی فصول، گرمای هوای تنگ تفاوت زیادی با دمای شهرهای اطراف خود دارد. 


آب و هوای معتدل تنگ بستانک، این منطقه را زیستگاه مناسبی برای حیواناتی از جمله خرس قهوه ای، کفتار، راسو، خارپشت ایرانی، گربه وحشی، روباه، شغال و انواع پرندگان شکارچی تبدیل کرده است؛ به همین دلیل در گذشته از تنگ بستانک به عنوان شکارگاه فصلی پادشاهان استفاده می شد. این منطقه در سال ۱۳۷۸ به عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شد تا با محاظفت از اکوسیستم آن کمترین آسیب به پوشش گیاهی و حیات جانواری آن وارد شود.

مسیر دسترسی از مرودشت


اگر قصد بازدید از تنگ بستانک شیراز را دارید، می‌توانید در مسیر خود از جاذبه های گردشگری از جمله تخت جمشید، نقش رستم، مجموعه پاسارگاد، سد درودزن، آبشار مارگون، تنگ براق، تنگ گمبیل، روستاهای ساران و کهکرون دیدن کنید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *