جشنواره غذای ملل
اولین جشنواره خوراک ملل مرداد ماه امسال در تهران
۲۶, تیر ,۱۳۹۸
Chinese tourists
رژیم صهیونیستی رقیب ایران در جذب گردشگران چینی
۲۶, تیر ,۱۳۹۸
نمایش همه

chourt-lake

دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران و بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار است و محلی ها به آن، دریاچه میانشه هم می گویند اما به دلیل نزدیکی آن به روستای چورت به این نام خوانده می شود.

دریاچه بیضوی چورت احاطه شده توسط درختان جنگلی
www.toureiran.ir
دریاچه چورت (میانشه)

زمانی که آب دریاچه پایین می آید، باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند پدیدار می شود و منظره زیبایی را ایجاد می کند که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید.

تنه های درخت سر برآورده از دل آب دریاچه چورت
www.toureiran.ir

این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید. البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی هایتان کم خواهد کرد!

دریاچه چورت در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است.نام اصلی این دریاچه میانشه می باشد اما به واسطه نزدیکی با روستای چورت دریاچه را به نام چورت می شناسند

در اطراف چورت درخت‌های گردو و ازگیل زیادی هست و بوی آویشن و پونه را هم میشود تشخیص داد. پاییز که به کنار دریاچه بروید هم گردوها رسیده‌اند و هم ازگیل‌ها.

استقبال گردشگران از دریاچه چورت
www.toureiran.ir
حضور گردشگران اطراف دریاچه

دریاچه چورت یکی از معدود دریاچه های ایران است که در دل جنگل قرار دارد و سد خاکی آن را ایجاد نکرده بلکه در اثر عوامل محیطی ایجاد شده است و راه ناهموار رسیدن به دریاچه مانع از حضور گردشگران به حاشیه آن نشده است. این دریاچه از حدود سال ۱۳۸۹ وارد جاذبه های اصلی منطقه شد. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی است و ژرفای آن با توجه به میزان بارش های فصلی متغیر است.

در سال ۱۳۱۸ زلزله ای در منطقه رخ داد بعد آز آن بر اثر رانش زمین و بسته شدن مسیر آب چشمه های اطراف، دریاچه ای به وجود آمد که همه اهالی این روستا را مبهوت خود کرد.

دریاچه چورت(میانشه)
www.toureiran.ir

دریاچه ای که به خواهرخوانده دریای مازندران معروف شد با ۲٫۵ هکتار وسعت در فاصله ده کیلومتری روستای چورت در استان مازندران در میان جنگل های زیبا و بکر روستای چهاردانگه، همان روستایی که چشمه های باداب سورت قرار دارند ، واقع شده است.

متاسفانه هیچ گونه امکانات رفاهی از قبیل مغازه، سرویس بهداشتی در محل دریاچه وجود ندارد. البته در مسیر منتهی به دریاچه این امکانات وجود داره و شما می توانید لوازم مورد نیاز خود را از آنجا تهیه کنید.

برای آب آشامیدنی نیز می توانید از نهرهای آبی که در اطراف دریاچه هستند استفاده کنید.

برای اسکان و اقامت شبانه در کنار دریاچه باید چادر مسافرتی برپا کرد، البته این اسکان خالی از لطف نیست و شب را با صدای قورباغه های دریاچه به صبح رسانید و شبی را به دور از هیاهوی شهر و دردل طبیعت سپری کنید.

یکی از جاذبه های چشمگیر دریاچه چورت را زمانی خواهید دید که بخت با شما یار باشد و مه همه جا را بپوشاند. رقص مه بر روی آب دریاچه تصویری سحر انگیز را گوشه ذهن تان ثبت می کند. منظره مه آلود دریاچه چورت، چیزی نیست که بتوانید به این راحتی ها از کنار آن بگذرید و نادیده اش بگیرید؛ به ویژه اگر تابستان باشد و تنه درختان هم بیرون از آب…

هوای مه آلود و زیبای دریاچه چورت
www.toureiran.ir
هوای مه آلود دریاچه

تفریحات دریاچه

یکی ازتفریحات این  سفر برای خیلی‌از گردشگران ماهیگیری است. هم می‌شود کنار دریاچه چادر زد و هم قلاب را به امید اینکه ماهی‌ای به سرش گیر کند به آب انداخت. بعضی‌ها می‌گویند اهالی روستا این ماهی‌ها را به داخل آب انداخته‌اند و برخی دیگر می‌گویند پرنده‌های دریایی این ماهی‌ها را به اینجا منتقل کرده‌اند. اینطوری که تخم ماهی‌ها به پر پرنده‌ها گیر می‌کند و وقتی به جای جدید می‌روند همان تخم را با خودشان می‌برند.

ماهیگیری در دریاچه چورت
www.toureiran.ir
ماهیگیری کنار دریاچه

با توجه به شرایط آب این دریاچه، قایق سواری در میانشه انتخاب مناسبی برای علاقه مندان به این تفریح مهیج است.

می توان سوار بر قایقی شد و به میان آب دریاچه رفت. دقایقی همان جا توقف کرد و تنها از زیبایی ها لذت برد.

این تفریح هم می تواند هیجان انگیز باشد و هم آرامش بخش…

البته در دریاچه چورت (میانشه) جایی برای اجاره ی قایق وجود ندارد و دوستداران این ورزش خودشان قایق های بادی با خود می آورند و از آن ها استفاده می کنند.

قایق سواری در دریاچه چورت
www.toureiran.ir
قایق سواری یکی از تفریحات گردشگران

شنا ممنوع!

شاید با دیدن دریاچه زیبای چورت هوس کنید که تنی به آب بزنید و به تفریح بپردازید؛ اما باید به یاد داشته باشید که به سبب باقی ماندن تنه درختان، بوته ها و گیاهان در کف دریاچه، این کار بسیار خطرناک است و عواقب بدی به دنبال دارد. پس با تماشای دریاچه از زیبایی های آن و جنگل اطرافش لذت ببرید و فکر شنا کردن را از سرتان بیرون کنید.

بهترین فصل سفر

چون مسیر رسیدن کوهستانی و پیچ در پیچ است، بهترین فصل سفر بهار، اواسط تابستان و اوایل پاییز است. پاییزها، رنگ درختها سبز و قرمز و زرد می‌شود و برگ‌ها اطراف دریاچه را می‌پوشانند. اگر شب را در جنگل می‌خواهید بمانید کیسه خواب و چادر و لباس گرم همراه داشته باشید که شبهای این منطقه در هر فصلی سرد است.

پائیز دریاچه چورت
www.toureiran.ir
پائیز در دریاچه چورت

مسیر دسترسی از ساری :

جهت دسترسی از ساری پس از طی ۲۳ کیلومتر به روستای تاکام میرسید،مسیر سمت چپ (که به سمت شرق میرود) را ۱۹ کیلومتر ادامه دهید تا قبل از پل روی رودخانه به ورودی جاده برسید.پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر به روستای چورت میرسید.فاصله روستای چورت تا دریاچه ۱۰ کیلومتر و خاکی است .

جاده دسترسی روستای چورت آسفالت خوبی داره و صرف نظر از شیب زیاد جاده خوبیه،علاوه بر این، مسیر این جاده بسیاز زیبا و پر از مناظر دیدنی است . بعد از طی مسافت ۱۵ کیلومتر به روستای چورت میرسید . از روستای چورت راه خاکی به سمت دریاچه آغاز میشه،اگه برای اولین بار میخواید به این دریاچه برید از افراد بومی برای راهنمایی کمک بگیرید.

این مکان در فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتری “چشمه های بادابسورت” ،فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری “سد سلیمان تنگه(سد شهید رجائی)” و فاصله تقریبی ۱۲۰ کیلومتر از “دریاچه عباس آباد” واقع شده است.

نقشه دسترسی به دریاچه چورت از مسیر ساری
www.toureiran.ir
مسیر دسترسی به دریاچه از طریق ساری

مسیر دسترسی از سمنان :

برای دسترسی از مسیر سمنان ابتدا با طی مسیر ۲۵ کیلومتر به سمت شمال به شهر شهمیرزاد میرسید.از شهر شهمیرزاد مسیر جاده را به سمت ساری طی نمایید،پس از طی مسافت تقریبی ۱۵۰ کیلومتر و گذشتن از فولاد محله و کیاسر و بلافاصله بعد از پلی که از روی رودخانه میگذرد به ورودی جاده روستای چورت میرسید.پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر به روستای چورت میرسید.فاصله روستای چورت تا دریاچه ۱۰ کیلومتر و خاکی است .

نقشه دسترسی به دریاچه چورت از مسیر سمنان
www.toureiran.ir
مسیر دسترسی به دریاچه از طریق سمنان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *