قلعه رودخان
۱۰, مرداد ,۱۳۹۸
نمایش همه

asiab-kharabe-waterfall

از آبشار آسیاب خرابه می توان به عنوان یکی از زیباترین و دلرباترین آبشارهای آذربایجان شرقی نام برد، شاهکاری بی بدیل که با لوندی وصف نشدنی از جریان آب در دل طبیعت خودنمایی می کند.

آسیاب-خرابه-جلفا

دلیل انتخاب نام آسیاب خرابه برای آن وجود بازمانده هایی از یک آسیاب قدیمی در اطرافش می باشد. . نام این آبشار در زبان ترکی آذربایجانی ” خراب دییرمان ” است

آسیاب-خرابه-جلفا

آسیاب‌ خرابه شامل آبشارهای کوچک و بزرگ می‌باشد که از بالای کوه به سمت پایین آن سرازیر می‌شود. آب این آبشارها از چشمه‌ های متعدد موجود در بالای آسیاب که از کوه کیامکی سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌گردد. سطح دیواره‌ های آبشار از خزه‌ ها و سایر گیاهان آبزی پوشیده شده است به طوری که منظره‌ای زیبا به وجود آمده است. در اطراف چشمه ای که در آسیاب خرابه قرار دارد، درختان انجیر بسیار زیبایی روییده است که چشم اندازی دلپذیر به وجود آورده اند. ترکیب فوق العاده و ماهرانه جریان آبشار در کنار طبیعت جذاب و رشته کوه های بی نظیر خالق تصویری خارق العاده و دلنوار شده است، تصویری بهشت گونه که باور واقعی بودنش کمی سخت است. بی محابا و بدون ترس از خیس شدن به زیر جریان آبشار بروید و لذت طراوت این آب خنک را با تمام وجودتان لمس نمایید. می توان در مناطق اطراف آن چادرتان را برپا کنید و از اقامت در دل طبیعت لذت ببرید. 

آسیاب-خرابه-جلفا

بهترین زمان بازدید:

چهار فصل این آبشار زیبا دیدنی و چشم نواز است. در فصل بهار که از زیبایی خاصی برخوردار است این منطقه با استقبال بی حد و اندازه گردشگران از سراسر ایران و کشورهای خارجی روبرو میشود.

در فصل تابستان گرچه جلفا از آب و هوایی گرم برخوردارست و گرمی هوا طاقت همگان را سر می آورد اما آبشار آسیاب خرابه در این فصل هم خنک می باشد و بازدید از آن ترسیم گر یکی از زیباترین خاطرات زندگیتان خواهد بود. این جاذبه زیبا با آب و هوایی خنک روزانه مورد استقبال هزاران گردشگر است.

آسیاب-خرابه-جلفا

آبشار آسیاب در فصل پائیز نیز زیبایی خاص خود را به رخ کشیده و هر گردشگری را حتی در این فصل به سوی خود می کشاند.
لنز دوربین های گردشگران نه تنها در فصهای بهار،تابستان و پاییز زیباییهای آبشار آسیاب خرابه را ثبت می کنند حتی در زمستان نیز علاقمندان به طبیعت این زیباییها را از یاد نبرده و چهره یخ زده آبشار را به نظاره می نشینند.

آسیاب-خرابه-جلفا
آبشار اسیاب خرابه در زمستان
آسیاب-خرابه-جلفا
آبشار اسیاب خرابه در زمستان

راه دسترسی به آبشار آسیاب خرابه

آسیاب-خرابه-جلفا

آسیاب خرابه در ۲۷ کیلومتری شهر هادی شهر و ۱۵۰ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد . اگر قصد بازدید از این آبشار زیبا را دارید از تبریز به سمت خروجی مرند حرکت کنید پس از اینکه چشمتان به کاروانسرای عباسی افتاد ، راهتان را به سمت جلفا ادامه دهید. با پشت سر گذاشتن ۱۳۵ کیلومتر به ورودی شهر جلفا می رسید.  حالا از شرق جلفا و به سوی شهر علمدار خارج شوید و در موازات رود ارس به راهتان ادامه دهید . بعد از طی کردن ۲۵ کیلومتر تابلوی آسیاب خرابه را خواهید دید .آبشار آسیاب خرابه تا ورودی این جاده ی فرعی ۸ کیلومتر فاصله دارد. حواستان باشد که در قسمتی از جاده یک دو راهی وجود دارد راه سمت چپ به روستای الوان و راه سمت راست به آبشار آسیاب خرابه منتهی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *